FotoogniwaKlimatyzacjaKolektory słoneczneKotłownie hybrydowe
Kotłownie z pompą ciepłaOgrzewanie grzejnikoweOgrzewanie podłogoweOgrzewanie ścienne
Wentylacja
2000 - Płońsk - klika dolnych źródeł ciepła; staw, sondy, solary - ogrzewanie podłogowe, termokominek z płaszczem wodnym

Pompa ciepła solanka-woda współpracuje z instalacją solarną, która magazynuje ciepło w ziemi. Nasza firma jako jedna z pierweszych w Polsce zastosowała to rozwiązanie. Obecnie kolektory słoneczne są powszechnie stosowane do wspomagania pomp ciepła.

Instalacja jest dobrze opomiarowana. Na podstawie czujnika umieszczonego w ziemi wiemy, że w ciągu lata, ziemia wokół sond gruntowych (900m3) ogrzewa się do 15-17C. Instalacja solarna oddaje ciepło do gruntu przez cały rok zwiększając w ten sposób wydajność pompy ciepła.

W okresie jesiennym energia do pompy ciepła jest pobierana ze stawu, który ma temperaturę w przedziale 12-25 0C. Ekspolatacja stawu "oszczędza" sondy gruntowe, które w tym samym czasie są ładowane ciepłem z kolektorów słonecznych.

Z naszych obserwacji wynika, że staw nie nadaje się jako całoroczne źródło ciepła dla pompy ciepła. Tym samym nieprawdziwe są informacje powielane przez wielu autorów, że dolnym źródłem ciepła mogą być wody powierzchniowe stojące.

Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym. Zasilanie awaryjne pozwala na ciągłą pracę całego systemu przez wiele godzin w przypadku przerwy w dostawie prądu.


Wymiennik gruntowy pionowy w trakcie budowy

Rozdzielacz wymienika gruntowego umieszczony bezpośrednio w kotłowni ponieważ właściciel w okresie jesienno wiosennym przełącza dolne źródło na pobieranie energii ze stawu [oznaczenia ST]

Automatyka jaką wykonaliśmy zapewnia nieprzerwaną pracę całej instalacji nawet w przypadku przerw w dostawie prądu lub np. awarii pompy ciepła.

Kolektory słoneczne umieścilismy na daszku nad wejściem, kótry został dobudowany właśnie w tym celu.
Copyright © Netmark Dom Ekologiczny Sp. z o.o.   info@nde.com.pl