FotoogniwaKlimatyzacjaKolektory słoneczneKotłownie hybrydowe
Kotłownie z pompą ciepłaOgrzewanie grzejnikoweOgrzewanie podłogoweOgrzewanie ścienne
Wentylacja
2002 - Grodzisk Maz. robudowany system z kolektorami słonecznymi i pompą ciepła

Pompa ciepła: 43kW, glikol-woda

Kotłownia hybrydowa, w której zastosowano wiele źródeł ciepła. Głównym źródłem ciepła jest pompa typu solanka-woda o mocy 43kW. Dom o powierzchni 999 m2 jest niemal w całości ogrzewany grzejnikami podłogowymi - łącznie z częścią basenową. Grzejniki płytowe znajdują sie tylko w kilku pomieszczeniach.

Obok pompy ciepła typu solanka-woda o mocy 43kW w kotłowni znajduje się jeszcze kocioł gazowy kondensacyjny o mocy 60kW, a na zewnątrz zamontowaliśmy baterię 24 kolektorów słonecznych płaskich. Ważną częścią instalacji są kolektory słoneczne. W okresie letnim są głownym i prawie jedynym źródłem ciepła dla całego budynku i basenu. Nadmiar ciepła z kolektorów słonecznych jest magazynowany najpierw w zbiorniku buforowym o dużej pojemności a następnie w ziemi. Zimą oraz w tzw okresach przejściowych kolektory słoneczne wspomagają pracę pompy ciepła podgrzewając czynnik dolnego źródła. W efekcie instalacja pracuje bardzo wydajnie ze współczynnikiem sprawności ponad 6. Piec gazowy jest używany bardzo rzadko - tylko do podgrzewania świeżej wody w basenie po wymianie.


Rozdzielacz wymiennika gruntowego "szyty na miarę"

Przywiązujemy wagę również do estetyki.

Rodzielacze obiegów grzewczych. Na zdjęciu widać napędy regulatorów pogodowych.

Mimo zaawansowanej automatyki pomp ciepła często sami musimy zrobić własną automatykę, żeby pospinać wszystkie urządzenia w jedną całość.

Fragment instalacji solarnej pod basnem.

Bateria kolektorów słonecznych zapewnia ciepło dla całego obiektu przez cały rok!
Copyright © Netmark Dom Ekologiczny Sp. z o.o.   info@nde.com.pl